Meşe Balı

MEŞE BALI

(Saf Meşe Balı)

Arılarım Bursa-Nilüfer ilçesine bağlı Tahtalı köyü'nde bulunmaktadır. Köyümüz ormanlarında bolca bulunan meşe ağaçlarından toplanan Meşe Balı çok güçlü ve özel bir baldır. Arılarım Meşe Balı'nı Ağustos ve Eylül Aylarında topluyor.

Meşe ağaçlarının yapraklarında oluşan tatlı ve şifalı sıvıyı, gün ağarmaya başlar başlama toplamaya koyuluyorlar.Bu vakitte arılarmı izlemek benim için çok büyük bir zevk gerçekten.

   

 

Meşe Balı koyu ve yoğun kıvamlı bir baldır.Aroması çiçek ballarından farklıdır.İçeriğinde çok bol miktarda antioksidan barındırır.

Meşe ağaçlarının sıcaklık ve nemden dolayı öz suyunun yapraklarından terlemesi sonucu açığa çıkan tatlı sıvının Marmara bölgesi (Bursa) ekotipine ait arılar tarafından toplanıp, yine meşe ormanlarımızdaki bir çok orman bitkisinin nektar ve polenleriyle derlenerek oluşan bir bal çeşididir.

 

 

 

Meşe Balı'nın Faydaları:

Balın Faydaları arasında hastalıkta vücudun çabuk toparlanmasına yardımcı olması öksürüğü azaltması, balgamı söktürmesi, astım ve bronşit hastalığını iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Diğer taraftan;

Yaraların iyileşmesine yardımcı olması,

Bakteri ve mantar gelişiminin önlenmesine katkı sağlaması,

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi,

Sindirim sistemini düzenleyici etki göstermesi,

Mideyi kaplayarak spazmları rahatlatması,

Cilt üzerinde olumlu etkileri olması,

Kasların enerji ihtiyacını karşılaması,

Kalbi güçlendirmesi,

Akıl ve zekaya faydası olması,

Uykusuzluğu ve halsizliği gidermesi gibi  faydaları sayılabilir.

 

Bilimsel Araştırmalar:

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, meşe balının fenolik bileşenleri yönünden zengin olduğunu belirterek, "5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir. Bu da demek oluyor ki meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir" dedi.

Kolaylı, meşe ağaçlarının salgısından elde edilen ürünün, bilimsel çalışmalarla biyolojik değerini gün yüzüne çıkarttıklarını söyledi.

Ürünün değerlerinin emsallerine göre yüksek olduğunu ifade eden Kolaylı, "Yaptığımız araştırmada bu balın çok kıymetli olduğunu tespit ettik. Meşe balı, fenolik bileşenleri yönünden zengin olup, 5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir. Bu da demek oluyor ki meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir" diye konuştu.

Kolaylı, meşe ormanları oluşturulması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin değişik yörelerine ait balları bilimsel olarak inceleyip değerlerini tespit ediyoruz. Meşe balının sağladığı faydalara rağmen üretiminin sınırlı olduğunu, üreticilerin ve tüketicilerin bunları yeterince bilmediğini düşünüyoruz.

Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığının da katkılarıyla meşe ormanları oluşturulması, yetiştiricilere bu türün tanıtılması oldukça yararlı sonuçlar doğuracaktır.

Ülke olarak bu konunun üzerine ciddi manada eğilmemiz gerekiyor çünkü zengin bir bitki örtümüz, doğal hazinemiz var."