Arıların Sonbahar Kış Bakım ve Düzenlemeleri

26 Kasım 2016 Salı (Güncel)

Arılamın ballarını alıp, bal süzme işlemini tamamladım. Burada en önemli nokta arıların kışı geçirmelerine yetecek kadar , kovanda bal bırakmış olmamız.Yavru bulunan çerçevelerin  bal kemerleri tam dolu olmalıdır.Duvar çerçevesi olarak adlandırdığımız en solda ve en sağda bulunan çerçeveler, balla tam dolun olarak bırakılmalıdır.

Bundan sonra yapılması gereken en önemli adım ise varroa mücadelesine başlamaktır. Varroa arıların başbelası , zararlı bir parazittir.Eğer bu pazarazitle uygun zamanda ve uygun şekilde mücadele yapılmaz ise , kolonideki tüm arıların ölümü kaçınılmazdır.

En etkin ve en zararsız mücadele yöntemi belirlenerek sonbahar dönemi boyunca ,varroaya karşı arılarımızı korumalıyız.

Gelelim, arılarımın son durumlarına;

Şu anda arılarımın bulunduğu ormandan bal gelişi devam ediyor.Gelen balı sürekli depolayıp, belli bir kısmını da tüketiyorlar. Tüm kovanların bal stokları kışı rahatça geçirmelerine yetecek düzeyde bulunuyor.

Bal siparişlerimin dağıtımına yarından itibaren devam edeceğim inşallah. Kargo yapılacak ballar için özel havalı taşıma poşetleri aldım. Bu havalı poşetler sayesinde Türkiye'nin her noktasına ballarımı kırılmadan ya da herhangi bir zarar görmeden gönderebiliyorum.