27 KASIM 2018 CUMARTESİ GÜNCEL**

 

1 Senenin emeği, arılarımın  son olarak derlediği balları hasat edip, şişeleme işlemine başladım. Her zamanki bir çok faklı çiçekten derlenen ballarım nefis bir aromaya sahip. 

SEZON DEĞERLENDİRMESİ:

2018 sezonu bal verimi açısından genel olarak normal bir seviyede geçti. Mayıs ve haziran ayında yağan yağmurlar zaman zaman çiçeklerdeki nektarın yıkanmasına sebep oldu. Buda arıların bal toplamasını zorlaştırdı. Ancak toprağın suya doyması sayesinde yaz ayı boyunca çiçeklerin bolluğu dikkat çekiciydi.

Bal dönemi boyunca hiç varroa mücadelesi yapılmadı. Kovanlarda gözle görülebilir şekilde varroa mevcut. En kısa zamanda organik asitlerle varoa mücadelesine başlamak gerekiyor.

Arıcılıkta acemi olan arkadaşlar bu sene daha dikkatli olmalılar. Yeterli yapılmamış varroa mücadelesi, sonbahar ve kış aylarında kovanların sönmesine neden olabilir.

Bu kış bol kar yağışlı ve soğuk bir hava bekliyorum. Bu sebeple kovanlarıma arılarımın kışın tüeketmesi için  fazladan bal stoğu bırakacağım.

Mayıs ayı içerisinde yaptığım bölmeler 7-8 çerceve nufusa ulaştılar. Seneye rahatlıkla bala çalışabilecek bir arı kolonisi haline gelecekler inşallah.

Bu arada propolis tuzakları 2 haftadır kovanaların üzerinde duruyor. Eylül ayında tuzakları kovanlardan alıp, ham propolislerimi hazırlayacağım.

Sonuç olarak benim için zorlu bir sene geçti,Rabbime şükürler olsun ki, emeğimin karşılığını arılarım sayesinde aldığımı düşünüyorum. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile