Arı Sütü

**2017-2018 Yeni Sezon**

ARI SÜTÜ

Yeni sezon arı sütlerim de hazır. Arı sütü üretimi beni çok zorlasa da, bu değerli arı ürününü üretebilmek benim açımdan büyük bir başarı.

Piyasada Yerli arı sütü bulmak bu kadar zor iken, ben ve benim gibi arılığa gönül vermiş insanların yerli arı sütünü üretebilmeleri , arıcılığın geleceği açasından çok önemli.

 

Arılarımın ürettiği en değerli besin Arı Sütü...Dostlarımdan Çok fazla talep olunca, bu sezon arı sütü üretimine biraz daha ağırlık veriyorum.

Peki nedir Arı Sütü?

Arı sütü, 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir maddedir. Jel halinde akıcı kıvamda, kremsi-beyaz renktedir. Tadı ekşi ve kokusu keskin fenolik yapıdadır. Yoğunluğu 1.1 g/cm³ olup kısmen suda çözünebilmektedir. Memeli hayvanların memesinde oluşan süt ile ilgisi olmadığı halde yavru beslenmesinde kullanılması ve süte benzeyen görünümü sebebiyleTürkçe'de süt olarak adlandırılmaktadır.

En basit şekilde faydası şudur...

İşçi arılar polen ve bal ile beslenir . Ortalama ömürleri yanlızca 2 aydır. Oysa Kraliçe arılar hayatları boyunca yanlızca arı sütü ile beslenir ve ömürleri 6 yıla kadar sürebilmektedir.

 

Arı Sütünün Kanser Tedavisine Katkıları:

KANSER TEDAVİSİNİN BAŞARISINI ARTIRIR. KEMOTERAPİ'NİN YAN ETKİLERİNİ TOLERE EDER.

Tüm kanser türlerinde, Kanser yayılımı ve tümör büyümesinin, arı ürünleri kullanımıyla, yarı yarıya oranlarda yavaşlaması, hastalığın direncinin kırılması, tedaviye önemli zaman dilimleri kazanılması ve yaşam süresinin uzamasına ilişkin araştırmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yönleriyle de kanser tedavisine artı destek sağlanır. Hastanın dayanma gücü, yaşam kalitesi ve genel direncinde de yükselme görülür.Bu sayılanlar hastanın, yüksek moral ve hastalıkla mücadele azmine sahip olması için güçlü bir zemin oluşturabilir. İnsanın psikolojik yönünün ağırlığı dikkate alındığında arı ürünleriyle artı olarak gelen bu katkıların da önemi tartışılmaz.

Öte yandan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerine karşı iç organları koruyucu, hastanın hızlı toparlanmasını sağlayıcı etkileriyle ilgili araştırmalara da bu sayfada ulaşabilirsiniz.

Arı ürünleri içerdiği flavanoidler ile E vitaminine göre 200 kat daha fazla antioksidan değere sahiptir. Kanser risklerini azaltan bu yönüyle de dikkat çekici olup, koruyucu tıp anlamında da kullanılması sözkonusudur.

 

Gelelim bu eşsiz besinin diğer faydalarına....