Balın Donması

Balın Donması(Kristalleşme)

Ballarımız belli bir zaman sonra kristalleşiyor, kremleşiyor ve donuyor.Bizde ki algı ise donan yani kristalleşen balın sahte bal olduğu, katkılı olduğu yada şekerli bal olduğu yönünde.

Peki gerçek nedir?

Donma yani kristalleşme, Çiçek ballarının(Çiçeklerden derlenerek toplanan ballar) sahip oldukları polen(cikler) içeriğinden dolayı , bu  polenciklerin zaman içerisinde ısı değişikliklerinin de etkisi ile kendilerini korumaya almak üzere balın doğal içeriğindeki şekerleri etrafında toplaması ile gerçekleşir.

Kristalleşme-Donma olayı çiçek balının cinsine göre 2-3 hafta ile 1 seneye kadar sürebilen zaman aralığında gerçekleşebilir.

Bu durum çiçek balının yaşadığını gösteren çok önemli bir değişimdir.Donan yada kristalleşen çiçek balları doğal yani gerçek baldır.Aşırı ısıtılmış ve filitrelenmiş çiçek balları kolay kolay kristalleşmezler. Salgı balları sınıfına giren ballar ise donmazlar(örnek olarak çam balı ve meşe balı.)

 

En güzel örnek çam balıdır ve çam balı donmaz çünkü içeriğinde polen yoktur. 

Oldu ya balınız kremleşerek dondu. 

Yapılacak işlem çok basittir. 

Kavanozu benmari usulü ile 45 ºC ' yi geçmeden ısıtarakdeğerinden bir şey kaybetmeden eski akışkan haline döndürebilirsiniz. 

Küçük bir dipnot olarak. 

Yurtdışında kremleşmiş ballar tüketiciler tarafından özellikle tercih edilmektedir. 

Petekli çiçek balları ise süzme ballara göre çok daha uzun sürede kristalleşirler.